122838

BÖHLMARKS, bordslampa, jugend, 1900-talets första del

Bud: 15 000 kr
Utropspris: 15 000 kr

Fot och ring i grönpatinerad mässing med reliefdekor av blad och blommor. Tre mittpelare i slipat glas och slipad kristallkupa samt behängd med glaskulor. Höjd 51,5 cm. Minimalt slitage. Ny el. Formgiven 1909. Modellen var i produktion 1909-20 och kostade 100 sek 1909. Litteratur: Erik Andrén, 'Aktiebolaget Arvid Böhlmarks lampfabrik 1872-1937', [Arvid Böhlmarks lampfabrik], Stockholm, 1937.

  • 4 juli 2019 kl. 07:51:29
    108383 (15 000 kr)
  • 4 juli 2019 kl. 07:51:29
    113601 (15 000 kr)
  • 3 juli 2019 kl. 18:02:52
    108383 (14 500 kr)
  • 3 juli 2019 kl. 18:02:52
    113601 (14 000 kr)
  • 3 juli 2019 kl. 17:42:01
    108383 (13 500 kr)
  • 3 juli 2019 kl. 17:42:01
    113601 (13 000 kr)
  • 3 juli 2019 kl. 17:05:41
    108383 (11 000 kr)
  • 3 juli 2019 kl. 14:12:37
    113601 (10 500 kr)
  • 3 juli 2019 kl. 14:11:51
    108383 (10 000 kr)
  • 3 juli 2019 kl. 14:11:51
    113601 (10 000 kr)
  • 3 juli 2019 kl. 14:11:44
    108383 (9 750 kr)
  • 3 juli 2019 kl. 14:11:44
    113601 (9 500 kr)
  • 3 juli 2019 kl. 14:11:35
    108383 (9 250 kr)
  • 3 juli 2019 kl. 14:11:35
    113601 (9 000 kr)
  • 2 juli 2019 kl. 18:56:50
    108383 (8 250 kr)
  • 2 juli 2019 kl. 11:39:34
    113601 (8 000 kr)
  • 30 juni 2019 kl. 18:16:43
    113601 (7 000 kr)
  • 30 juni 2019 kl. 18:14:30
    113601 (6 000 kr)
  • 28 juni 2019 kl. 23:44:37
    90054 (3 300 kr)
  • 28 juni 2019 kl. 23:44:04
    90054 (2 100 kr)
  • 28 juni 2019 kl. 23:22:32
    107534 (950 kr)
  • 28 juni 2019 kl. 22:15:48
    96498 (500 kr)
  • 28 juni 2019 kl. 22:15:25
    96498 (125 kr)
  • 28 juni 2019 kl. 17:49:18
    90887 (100 kr)