122606

BORGHILD KAMPH, figurin, Rörstrand, ca 1903

Bud: 325 kr
Utropspris: 600 kr

Kameleont, delvis glaserad. Längd 12 cm. Osignerad. Några små glasyrbortfall.

Efter att blandstilar hade dominerat den senare delen av 1800-talets formspråk, så tröttnade sekelskiftets formgivare och en ny stil skapades. Den nya stilen spreds sig snabbt över Europa och utvecklades i två huvudriktningar; Art Noveau (den nya konsten) i Frankrike och t.ex Belgien samt Jugend (ungdom) i Tyskland och Österrike. I Art Nouveau-riktningen tog linjerna organisk form och dekorerna bestod ofta av blommor eller insekter medan Jugend-riktningen var stramare, med rakare linjer. I Sverige slog stilen igenom främst genom keramiken, där svenska blommor användes som dekor och linjerna löstes upp. Både manliga och kvinnliga formgivare visade framfötterna och genom industrialismens framfart kunde nya tillverkningsprocesser snabbt utvecklas, vilket särskilt märks på keramikens olika typer av glasyrer. Glasbruken var inte sena med att anamma den nya trenden och såg gärna mot Frankrike för inspiration för deras överfångsteknik. Den nya stilen genomsyrade allt i sin väg från arkitektur, konsthantverk och litteratur och banade väg för det nya moderna århundradet. Bålsta Auktionshall är särskilt stolt över denna specialauktion som vi hoppas kommer att leda till inspirationsglädje även när vi har sommarstängt. Samlingen är rik på både keramik och glas, som passar sommarnöjet så väl som hemmet. Den 21 juli äger vår specialauktion rum.

  • 2 juli 2019 kl. 18:11:45
    108383 (325 kr)
  • 30 juni 2019 kl. 20:24:54
    123271 (300 kr)
  • 30 juni 2019 kl. 17:01:00
    93246 (125 kr)
  • 30 juni 2019 kl. 17:00:53
    93246 (100 kr)