131376

FÖRRÄTTSTALLRIKAR, 5+4 st, flintgods, 'Spets' och 'Asiatic Pheasant', Rörstrand och Gustavsberg, 1800/1900-tal

Bud: 100 kr
Utropspris: 400 kr

5 st 'Asiatic Pheasant' från Gustavsberg, diameter 21,5 cm. 4 st 'Spets' från Rörstrand, diameter 23 cm. Krackelering i glasyren på flertalet tallrikar. Nagg på ovansidan av en 'Spets'-tallrik samt på undersidan av brättet på en 'Asiatic Pheasant'-tallrik.

  • 1 november 2019 kl. 23:24:12
    118626 (100 kr)