158672

GITARR Fender Stratocaster 1962

Bud: 0 kr
Avslutat 27 september 19:46
Utropspris: 110 000 kr

Nacken är stämpeldaterad 2 mars 62B. Straight slab boad-nacke i bra, rakt skick. Bricka med serienummer 76849 på nacken. Ommålad på 70-talet. Då borrades det även hål för att sätta in en extra toggle. Detta utrymme har senare blivit igenfylld för att återställa originalutseendet. Kroppen har även extrahål för plektrumskydd. Elektroniken fungerar men volymkontrollen är sliten och repig. Volym- och tonkontroller är original från 1962. Även pickuperna är original black bottom pickups. Gitarren har vid något tillfälle fått en 5-vägsomkopplare, men original 3-vägsomkopplaren är återmonterad. Vikt 3,3kg. Fodralet är ej tillhörande utan är ett original vintage Fender Jazzmaster case från 1963.

  • 27 september 2020 kl. 19:44:50
    127207 (71 000 kr)
  • 27 september 2020 kl. 19:43:43
    127207 (66 000 kr)
  • 27 september 2020 kl. 19:42:10
    127207 (61 000 kr)
  • 27 september 2020 kl. 19:41:24
    135298 (56 000 kr)
  • 27 september 2020 kl. 19:41:04
    127207 (55 000 kr)
  • 27 september 2020 kl. 19:39:28
    135298 (53 000 kr)
  • 27 september 2020 kl. 19:39:02
    130404 (49 500 kr)
  • 27 september 2020 kl. 19:38:19
    130404 (45 500 kr)
  • 27 september 2020 kl. 19:27:53
    135298 (45 000 kr)
  • 26 september 2020 kl. 13:01:35
    90034 (40 000 kr)
  • 21 september 2020 kl. 20:08:09
    134300 (36 000 kr)
  • 21 september 2020 kl. 20:07:54
    134300 (30 500 kr)
  • 21 september 2020 kl. 20:07:13
    134300 (30 000 kr)
  • 21 september 2020 kl. 16:29:52
    98316 (26 500 kr)
  • 19 september 2020 kl. 22:58:20
    135154 (25 000 kr)
  • 15 september 2020 kl. 14:53:24
    130479 (20 000 kr)
  • 15 september 2020 kl. 14:43:25
    130479 (15 000 kr)
  • 14 september 2020 kl. 11:12:58
    130479 (10 000 kr)
  • 14 september 2020 kl. 11:12:42
    130479 (7 000 kr)
  • 8 september 2020 kl. 11:20:37
    130479 (5 000 kr)
  • 8 september 2020 kl. 11:20:22
    130479 (3 000 kr)
  • 8 september 2020 kl. 11:20:13
    130479 (2 000 kr)
  • 8 september 2020 kl. 11:19:56
    130479 (1 000 kr)
  • 8 september 2020 kl. 11:19:48
    130479 (125 kr)
  • 8 september 2020 kl. 11:19:39
    130479 (100 kr)