140091

GITARR Fender Stratocaster 1962

Bud: 0 kr
Avslutat 23 februari 20:37
Utropspris: 120 000 kr

Nacken stämpeldaterad 2 mars 62B. Straight slab boad-nacke i bra, rakt skick. Bricka med serienummer 76849 på nacken. Ommålad på 70-talet. Då borrades det även hål för att sätta in en extra toggle. Detta utrymme har senare blivit igenfylld för att återställa originalutseendet. Kroppen har även extrahål för plektrumskydd. Elektroniken fungerar men volymkontrollen är sliten och repig. Volym- och tonkontroller är original från ´62. Även pickuperna är original black bottom pickups. Gitarren har vid ngåot tillfälle fått en 5-vägsomkopplare, men original 3-vägsomkopplaren är återmonterad. Vikt 3,3kg. Case ej tillhörande utan är ett original vintage Fender Jazzmaster från 1963.

  • 23 februari 2020 kl. 20:35:36
    126983 (62 000 kr)
  • 20 februari 2020 kl. 14:13:33
    90854 (61 000 kr)
  • 14 februari 2020 kl. 06:06:31
    90854 (60 000 kr)
  • 14 februari 2020 kl. 06:06:15
    90854 (50 000 kr)
  • 14 februari 2020 kl. 06:05:59
    90854 (46 000 kr)
  • 10 februari 2020 kl. 14:18:13
    118725 (45 500 kr)
  • 10 februari 2020 kl. 14:14:26
    118725 (45 000 kr)
  • 10 februari 2020 kl. 14:14:19
    118725 (41 500 kr)
  • 10 februari 2020 kl. 14:14:13
    118725 (37 500 kr)
  • 9 februari 2020 kl. 16:10:15
    121475 (35 000 kr)
  • 9 februari 2020 kl. 12:45:12
    90854 (25 000 kr)
  • 9 februari 2020 kl. 12:38:42
    90854 (16 000 kr)
  • 8 februari 2020 kl. 14:02:49
    123730 (15 500 kr)
  • 8 februari 2020 kl. 10:04:49
    121475 (15 000 kr)
  • 7 februari 2020 kl. 23:27:06
    95934 (10 000 kr)
  • 7 februari 2020 kl. 17:15:01
    121475 (5 000 kr)
  • 7 februari 2020 kl. 17:14:49
    121475 (100 kr)