158690

KUNGLIGT TEBORD, Sofiero Slott, 1900-talets första hälft

Bud: 5 000 kr
Slutar 27 september 20:16
Utropspris: 20 000 kr

Bricka av Sven Erik Skawonius, Upsala Ekeby. Motiv av Sofiero Slott, med Gustavs VI:s monogram. 47x68,5cm. Benställning i gustaviansk stil. 50x71,5cm, höjd 66,5cm. Med etikettmärkning från Ulriksdals Slott med Gustav VI:s monogram. Färgsläpp samt sprickor. Kilformad flisa saknas på sidan. Bruksslitage.

  • 7 september 2020 kl. 21:19:55
    112463 (5 000 kr)
  • 7 september 2020 kl. 17:51:35
    90948 (100 kr)