122839

MÅNSKENSLAMPA, 1800/1900-tal

Bud: 1 400 kr
Slutar 21 juli 19:03
Utropspris: 1 500 kr

Gröntonad kupa med reliefmönster. Lampans höjd, exklusive kedja, 30 cm. Bruksslitage.

Efter att blandstilar hade dominerat den senare delen av 1800-talets formspråk, så tröttnade sekelskiftets formgivare och en ny stil skapades. Den nya stilen spreds sig snabbt över Europa och utvecklades i två huvudriktningar; Art Noveau (den nya konsten) i Frankrike och t.ex Belgien samt Jugend (ungdom) i Tyskland och Österrike. I Art Nouveau-riktningen tog linjerna organisk form och dekorerna bestod ofta av blommor eller insekter medan Jugend-riktningen var stramare, med rakare linjer. I Sverige slog stilen igenom främst genom keramiken, där svenska blommor användes som dekor och linjerna löstes upp. Både manliga och kvinnliga formgivare visade framfötterna och genom industrialismens framfart kunde nya tillverkningsprocesser snabbt utvecklas, vilket särskilt märks på keramikens olika typer av glasyrer. Glasbruken var inte sena med att anamma den nya trenden och såg gärna mot Frankrike för inspiration för deras överfångsteknik. Den nya stilen genomsyrade allt i sin väg från arkitektur, konsthantverk och litteratur och banade väg för det nya moderna århundradet. Bålsta Auktionshall är särskilt stolt över denna specialauktion som vi hoppas kommer att leda till inspirationsglädje även när vi har sommarstängt. Samlingen är rik på både keramik och glas, som passar sommarnöjet så väl som hemmet. Den 21 juli äger vår specialauktion rum.

  • 10 juli 2019 kl. 10:50:12
    124161 (1 400 kr)
  • 10 juli 2019 kl. 10:50:12
    124166 (1 350 kr)
  • 10 juli 2019 kl. 10:46:08
    124161 (1 300 kr)
  • 10 juli 2019 kl. 10:46:08
    124166 (1 250 kr)
  • 9 juli 2019 kl. 23:31:26
    124161 (1 200 kr)
  • 9 juli 2019 kl. 23:02:57
    124161 (1 050 kr)
  • 6 juli 2019 kl. 19:27:12
    114986 (1 000 kr)
  • 6 juli 2019 kl. 19:27:01
    114986 (900 kr)
  • 6 juli 2019 kl. 19:26:26
    114986 (850 kr)
  • 6 juli 2019 kl. 18:43:21
    114986 (800 kr)
  • 6 juli 2019 kl. 18:42:53
    114986 (600 kr)
  • 3 juli 2019 kl. 14:33:50
    116571 (550 kr)
  • 29 juni 2019 kl. 05:35:27
    106491 (500 kr)
  • 29 juni 2019 kl. 00:01:12
    90948 (200 kr)
  • 28 juni 2019 kl. 19:35:40
    118976 (175 kr)
  • 28 juni 2019 kl. 19:35:32
    118976 (150 kr)
  • 28 juni 2019 kl. 19:35:24
    118976 (125 kr)
  • 28 juni 2019 kl. 19:34:09
    118976 (100 kr)