95937

MATSSERVIS, 54 delar, jugend, Gustafsberg, 1800/1900-tal

Bud: 0 kr
Utropspris: 2 000 kr

17 mattallrikar, 9 djupa tallrikar, 11 förrättstallrikar, 12 assietter, 1 såssnipa, 4 serveringsfat i olika storlekar. Gott skick, kantförgyllning ställvis något nött. Historik: Det empireinspirerade mönstret troligen inlånat från kontinental porslinsfabrik, vilket var vanligt i slutet av 1800-talet.

  • 9 juli 2018 kl. 18:04
    93246 (650 kr)
  • 9 juli 2018 kl. 18:04
    115095 (550 kr)
  • 9 juli 2018 kl. 18:04
    93246 (600 kr)
  • 4 juli 2018 kl. 06:52
    115095 (550 kr)
  • 4 juli 2018 kl. 00:11
    106491 (400 kr)
  • 1 juli 2018 kl. 17:09
    115095 (100 kr)