Karl Haskel och hans vänner

Konstsamlaren Karl Haskel (1935-2019) var en färgstark kulturpersonlighet som satte prägel på svenskt kulturliv under 1900-talets andra del. Kalle var i grunden journalist men axlade sedan roller som regissör, TV-producent och författare av många konstböcker, främst inom grafik. På SVT arbetade han, under dess guldålder, med bland andra Hasse & Tage och Povel Ramel. Kalles stora konstintresse var ständigt närvarande under hans liv och idag känns hans namn synonymt med svensk grafik och framförallt konstnären Axel Fridell, som han skrev flera böcker om. Han var även ordförande i Föreningen för Grafisk Konst mellan 1995-2011 samt aktiv på Grafikens Hus och mottog flera kulturpriser för sitt arbete, mycket av det ideellt. Kalle blev nära vän med flera av Sveriges främsta grafiker och byggde upp en betydande samling under åren. Det är nu en del av denna samling som Bålsta Auktionshall stolt auktionerar ut.

I Karl Haskels konstsamling finner vi främst grafiska verk från sent 1900-tal till tidigt 2000-tal. Lars Nybergs ödesmättade och ensamma träd står i kontrast mot det jordiga i Jordi Arkös etsningar som nästan alltid har en komisk blinkning till betraktaren. Det är nästan omöjligt att bläddra runt bland dessa fint inramade verk, många med varma dedikationer till Kalle, utan att börja tapetsera sina väggar hemma i tanken. De svartvita motiven faller som dun mot färgexplosionerna. Grafik som konstform känns ofta bortglömd på den svenska auktionsmarknaden. Vi tror att Kalle hade blivit förtjust i tanken att vi nu erbjuder er möjligheten av finna plats i era hem med ett av hans älskade verk ur samlingen. Konst skall hängas på väggen, sa Kalle, inte stå bortglömt i en garderob.

Vid frågor kontakta Linnea Holmér 0702 52 05 56

Det finns inga produkter att visa